Les Récompenses

La série a connu son heure de gloire durant les saisons 3, 4 et 5 et les récompenses n’ont pas attendues.

92 victoires pour 202 nominations.

American Cinema Editors

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1996 Best Edited One-Hour Series Heather MacDougall « Unruhe » Nommé(e.s)
1997 Best Edited One-Hour Series Lynne Willingham « The Post-Modern Prometheus » Nommé(e.s)

Directors Guild of America

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Result
1995 Outstanding Directing – Drama Series (Night) Chris Carter « The List » Nommé(e.s)
1997 Outstanding Directing – Drama Series (Night) Chris Carter « The Post-Modern Prometheus » Nommé(e.s)
1998 Outstanding Directing – Drama Series (Night) Chris Carter « Triangle«  Nommé(e.s)

Emmy Awards

Primetime Emmy Awards

3 victoires pour 21 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Result
1995 Outstanding Actress in a Guest Role – Drama Series C. C. H. Pounder Lucy Kazdin in « Duane Barry«  Nommé(e.s)
Outstanding Series – Drama See below Nommé(e.s)
Outstanding Writing – Drama Series Chris Carter « Duane Barry«  Nommé(e.s)
1996 Outstanding Actor in a Guest Role – Drama Series Peter Boyle Clyde Bruckman in « Clyde Bruckman’s Final Repose«  Gagnant(e.s)
Outstanding Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Dana Scully Nommé(e.s)
Outstanding Series – Series See below Nommé(e.s)
Outstanding Writing – Drama Series Darin Morgan « Clyde Bruckman’s Final Repose«  Gagnant(e.s)
1997 Outstanding Actor in a Leading Role – Drama Series David Duchovny Fox Mulder Nommé(e.s)
Outstanding Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson

https://www.youtube.com/watch?v=9rFxnULdRYw

Gagnant(e.s)
Outstanding Directing – Drama Series James Gagnant(e.s)g « Musings of a Cigarette Smoking Man«  Nommé(e.s)
Outstanding Series – Drama See below Nommé(e.s)
Outstanding Writing – Drama Series John Shiban, Frank Spotnitz, Chris Carter, Vince Gilligan « Memento Mori«  Nommé(e.s)
1998 Outstanding Actor in a Leading Role – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Outstanding Actress in a Guest Role – Drama Series Veronica Cartwright Cassandra Spender in « Patient X« / »The Red and the Black«  Nommé(e.s)
Lili Taylor Marty Glenn in « Mind’s Eye«  Nommé(e.s)
Outstanding Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Outstanding Directing – Drama Series Chris Carter « The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
Outstanding Series – Drama See below Nommé(e.s)
Outstanding Writing – Drama Series Chris Carter « The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
1999 Outstanding Actress in a Guest Role – Drama Series Veronica Cartwright Cassandra Spender in « Two Fathers« / »One Son«  Nommé(e.s)
Outstanding Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)

 

Creative Emmy Awards

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Result
1994 Outstanding Graphic Design and Title Sequences James Castle, Bruce Bryant, Carol Johnsen Gagnant(e.s)
1995 Outstanding Cinematography – Series John S. Bartley « One Breath«  Nommé(e.s)
Outstanding Editing – Series (Single-Camera Production) James Coblentz « Duane Barry«  Nommé(e.s)
Stephen Mark « Sleepless«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« Duane Barry«  Nommé(e.s)
1996 Outstanding Art Direction – Series Graeme Murray, Shirley Inget « Jose Chung’s From Outer Space«  Nommé(e.s)
Outstanding Cinematography – Series John S. Bartley « Grotesque«  Gagnant(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« Nisei«  Gagnant(e.s)
Outstanding Sound Mixing – Drama Series
[show]Nominees
« Nisei«  Gagnant(e.s)
1997 Outstanding Art Direction – Series
[show]Nominees
« Memento Mori«  Gagnant(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« Tempus Fugit«  Gagnant(e.s)
Outstanding Editing – Series (Single-Camera Production) Jim Gross « Terma«  Nommé(e.s)
Heather MacDougall « Tempus Fugit«  Nommé(e.s)
Outstanding Makeup – Series Laverne Basham, Toby Lindala « Leonard Betts«  Nommé(e.s)
Outstanding Music Composition – Series (Dramatic Underscore) Mark Snow « Paper Hearts«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Mixing – Drama Series
[show]Nominees
« Tempus Fugit«  Nommé(e.s)
1998 Outstanding Art Direction – Series
[show]Nominees
« The Post-Modern Prometheus«  Gagnant(e.s)
Outstanding Cinematography – Series Joel Ransom « The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
Outstanding Editing – Series (Single-Camera Production) Heather MacDougall « Kill Switch«  Gagnant(e.s)
Casey O. Rohrs « Mind’s Eye«  Nommé(e.s)
Lynne Willingham « The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
Outstanding Makeup – Series
[show]Nominees
« The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
Outstanding Music Composition – Series (Dramatic Underscore) Mark Snow « The Post-Modern Prometheus«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« The Red and the Black«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Mixing – Drama Series
[show]Nominees
« The Red and the Black«  Nommé(e.s)
1999 Outstanding Art Direction – Series
[show]Nominees
« One Son«  Nommé(e.s)
Outstanding Cinematography – Series Bill Roe « The Unnatural«  Nommé(e.s)
Outstanding Editing – Series (Single-Camera Production) Heather MacDougall « S.R. 819«  Nommé(e.s)
Outstanding Makeup – Series
[show]Nominees
« Two Fathers » / « One Son«  Gagnant(e.s)
Outstanding Music Composition – Series (Dramatic Underscore) Mark Snow « S.R. 819«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« Triangle«  Nommé(e.s)
2000 Outstanding Makeup – Series
[show]Nominees
« Theef«  Gagnant(e.s)
Outstanding Music Composition – Series (Dramatic Underscore) Mark Snow « Theef«  Nommé(e.s)
Outstanding Sound Mixing – Drama Series
[show]Nominees
« First Person Shooter«  Gagnant(e.s)
Outstanding Special Visual Effects – Series
[show]Nominees
« First Person Shooter«  Gagnant(e.s)
Outstanding Sound Editing – Series
[show]Nominees
« First Person Shooter«  Nommé(e.s)
Outstanding Special Visual Effects – Series
[show]Nominees
« Rush«  Nommé(e.s)
2001 Outstanding Cinematography – Series (Single-Camera Production) Bill Roe « This Is Not Happening«  Nommé(e.s)
Outstanding Makeup – Series
[show]Nominees
« Deadalive«  Gagnant(e.s)
2002 Outstanding Music Composition – Series (Dramatic Underscore) Mark Snow « The Truth«  Nommé(e.s)

Golden Globe Awards

5 victoires pour 12 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Result
1994 Best Series – Drama Gagnant(e.s)
1995 Best Actor in Leading Role – Drama Series David Duchovny Fox Mulder Nommé(e.s)
Best Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Dana Scully Nommé(e.s)
1996 Best Actor in Leading Role – Drama Series David Duchovny

https://www.youtube.com/watch?v=cMbGk6RgCC4

Gagnant(e.s)
Best Actress in Leading Role – Drama Series Gillian Anderson

https://www.youtube.com/watch?v=N5dFms7Ehq8

Gagnant(e.s)
Best Series – Drama

https://www.youtube.com/watch?v=PSMlcEzfUXA

Gagnant(e.s)
1997 Best Actor in Leading Role – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Best Actress in Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Best Series – Drama Gagnant(e.s)
1998 Best Actor in Leading Role – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Best Actress in Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Best Series – Drama Nommé(e.s)

Satellite Awards

2 victoires pour 9 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1996 Best Actor in a Leading Role – Drama Series David Duchovny Fox Mulder Gagnant(e.s)
Best Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Dana Scully Nommé(e.s)
Best Series – Drama Gagnant(e.s)
1997 Best Actor in a Leading Role – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Best Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Best Series – Drama Nommé(e.s)
1998 Best Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Best Series – Drama Nommé(e.s)
2000 Best Actress in a Leading Role – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)

Screen Actors Guild

2 victoires pour 14 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1995 Outstanding Actor – Drama Series David Duchovny Fox Mulder Nommé(e.s)
Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Dana Scully Gagnant(e.s)
1996 Outstanding Actor – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Gagnant(e.s)
Outstanding Cast – Drama Series Nommé(e.s)
1997 Outstanding Actor – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Outstanding Cast – Drama Series Nommé(e.s)
1998 Outstanding Actor – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
Outstanding Cast – Drama Series Nommé(e.s)
1999 Outstanding Actor – Drama Series David Duchovny Nommé(e.s)
Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)
2000 Outstanding Actress – Drama Series Gillian Anderson Nommé(e.s)

Television Critics Association Awards

9 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1994 Outstanding Achievement in Drama Nommé(e.s)
1995 Program of the Year Nommé(e.s)
Outstanding Achievement in Drama Nommé(e.s)
1996 Outstanding Achievement in Drama Nommé(e.s)
1997 Program of the Year Nommé(e.s)
Outstanding Achievement in Drama Nommé(e.s)
Individual Achievement in Drama Gillian Anderson Dana Scully Nommé(e.s)
Individual Achievement in Drama David Duchovny Fox Mulder Nommé(e.s)
1998 Outstanding Achievement in Drama Nommé(e.s)

Writers Guild of America

2 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1995 Best Writing – Episodic Drama Chris Carter « Duane Barry«  Nommé(e.s)
1996 Best Writing – Episodic Drama Darin Morgan « Clyde Bruckman’s Final Repose«  Nommé(e.s)

Young Artist Awards

1 victoires pour 2 nominations

Année Catégorie Nommé(e.s) Role/Episode Résultat
1999 Best Young Actor (age 10 and under) – Drama Series Jeffrey Schoeny Trevor in « Trevor«  Nommé(e.s)
2002 Best Young Actor in a Guest Role (age 10 and under) – Series Gavin Fink Tommy Conlon in « Scary Monsters«  Gagnant(e.s)

 

Source : wikipedia / IMDB

 

 

Laisser un commentaire